آسان بام راد
تولید کننده برتر ساندویچ پانل در ایران

ورق استیل نگیر به فولادی گفته می شود که در هر شرایطی مقاوم بوده و توسط آهنربا جذب نمی شود و زنگ نمی زند. این مقاومت ناشی از مقدار قابل توجهی کروم در درون آن می باشد که باعث می شود در برابر خوردگی مقاوم باشد و یکی از پر کاربرد ترین ورق های مهندسی باشد. تفاوت آن با ورق استیل بگیر در این است که ورق استیل بگیر توسط آهنربا قابل جذب است.

ورق استیل نگیر در مقابل خوردگی مقاومت زیادی دارد

 

اثرات عناصر آلیاژی بر ورق استیل نگیر

اول از همه باید گفت که برای تشخیص این که این ورق استیل نگیر است یا نه باید یک آهنربا روی آن قرار دهیم و در صورتی که ورق استیل به آن جذب نشد معلوم است که از نوع فولاد زنگ نزن است. در بسیاری از موارد با افزودن مقداری آلیاژ نیکل به فولاد باعث میشود که در محیط های خنثی مقاومتش و انعطاف پذیری فولاد را افزایش می دهد. همچنین برای جلوگیری از خوردگی در مقابل یون های کربن می توان به آن مقداری مولیبدن اضافه کرد.

کاربرد فولاد زنگ نزن

این ورق استیل در زندگی روزمره ما جایگاه ویژه ای دارد و در جاهایی مانند آسانسورها، ساخت ساعت، دستگیره درب ها و... مورد استفاده قرار میگیرد ولی بیشترین استفاده آن در آشپزخانه ها برای تولید سینک ظرف شویی، کابینت، ماکروفر، یخچال و.... می باشد. همچنین این فولاد به علت مقاومت بالایی که در برابر خوردگی با آب و زیبایی ظاهری آن در صنایع نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال برای تولید ورق، لوله، پروفیل و... نیز استفاده می شود.
از دیکر کاربردهای فولاد زنگ نزن در کشاورزی می باشد. به دلیلی اینکه کودها و سموم کشاورزی به تدریج باعث خوردگی ابزار آلاتشان می شود با استفاده از این ورق استیل می توان از این ضررها جلوگیری کرد. اگرچه این وسایل قیمت بالایی دارند ولی با توجه به عمر طولانی آن و عدم نگهداری از آن ها این هزینه را جبران می کند.
کابردهای عمده آن در معماری، سیستم حمل ونقل، مبلمان سازی، تولید برق، صنایع غذایی و تجهیزات آشپزخانه، نساجی... می باشد.